Yavru Köpeğinizin Beslenmesi

Köpek Maması İhracatı

Yavru köpekler neden özel bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar?

Yavru köpeğinizin gelişimi için ilk 1 yıl önemlidir. Bu süre boyunca, yavru köpeğinizin dişlerinin ve kemiklerinin güçlendirilmesi oldukça önemlidir. Bu dönemde gelişmeyen ve büyüyemeyen yavrunun ilerki zamanlarda bu sağlığa kavusması oldukca zor olacaktır. Vücut işlevlerinin güçlenmesi, düzgün gelişmesi ve parlak gözleri ile beraber parlak ve güçlü tüylere sahip olması için zengin besin içerikli yavru köpek mamasını tercih edin. Üstün bir beslenmeye ihtiyacı olan yavrunun tabii ki de fazlasıyla ilgiye ihtiyacıda vardır. Yavru köpek sahiplenen yada bakmaya karar veren kişilerin, üstüne herhangi bir bebek sorumluluğu aldıklarının kesinlikle farkında olmaları gerekmektedir. Eve girmiş olan bir yavru köpek ile yeni doğmuş bir bebeğin hiç bir farkı yoktur. İkisi de bakım ister, ikisi de sizden ilgi bekler, ikisi de üstün beslenme ister. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir. Bunları tam olarak göz önünde bulundurabilen kişilerin yavru köpek sahiplenmesinde fayda var. Öncelikli olarak yavru köpek için sonra da kendi yaşamı için bunu detaylı olarak düşünmelidir karar vermeden hemen önce.

Büyüme ve gelişmenin belirli dönemlerinde yavru bir köpek, yetişkin köpeğin alacağı bazı besin maddelerinin iki katına ve kalorinin ise 3 katına ihtiyaç duyar. Yavru köpeklerin kalori ihtiyaçları, yetişkin köpeklerin ihtiyacına göre git gide azalır. Çoğu köpek cinsi gelişimini yaklaşık olarak 1 yıl içinde tamamlar. Ancak bazı dev ırk yavru köpeklerin gelişimini tamamlaması 2 yıl kadar sürebilmektedir ve tam olarak büyümüş sayılmazlar. Yapılan araştırmalara göre, yavru köpeğinizin gelişim döneminde aşırı beslenmeden kacınılması, uzun ve sağlıklı bir yaşam için önemli bir unsurdur. İdeal vücut durumunu koruması için, gereken mama alımını ayarlayarak yavru köpeğinizin kilosunu gözlemleyin. Büyük ve dev ırk köpeklerin beslenmesi için ise özel veteriner hekiminize başvurun. En sağlıklı bilgiyi size o verecektir. Yavrunuz için her bilginin önemli olduğunu ve kesinlikle hata lüksünü kaldırmayacagını unutmayın.

NEYE İHTİYAÇ DUYARLAR?

Evcil hayvan bakım merkezinde yapılan geniş çaplı araştırmalarda, yavru bir köpeğin gelişim ve büyüme döneminde ekstra besin ve kaloriye ihtiyaç duyduğu saptanmıştır.Yavrunuzun maması, büyüme ve gelişme döneminde ihtiyaç duyacakları protein, kalsiyum ve fosfor gibi gerekli olan besin maddelerini doğru ve dengeli miktarlarda içermelidir.

Köpeğinizin büyüme sürecinde ihtiyacı olan besinleri, en iyi şekilde sağlamak adına özellikle yavru köpekler için hazırlanmış köpek mamasını kullanmanız çok önemlidir. Köpeğiniz yetişkinliğine ulaştığı zamanlarda ise mama seçimini yavaş yavaş olacak şekilde değiştirmeniz önerilir. Mama değişimin cok ani bir şekilde yapmanız köpeğinizin mamasını yememesine sebep olabilir.

İLAVELER

Eğer tam ve dengeli bir yavru köpek maması seçerseniz ilave vitamin, mineral ya da diğer mamaları eklemenize gerek yoktur. vücut ağırlığına göre yavru köpeğinizi doğru beslemek için mama kabının üzerindeki bilgileri okuyun ve ölçü kabıyla beraber köpeğinize mamasını verin.

 

Yorum Yap

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>