Köpeklerde Cilt ve Deri Hastalıkları

Köpek Maması İhracatı

Köpeklerde Deri Hastalığı Nedenleri ve Tedavisinde Kullanılması Gereken Sağlıklı  Köpek Maması Besin Değeri Yüksek Zengin İçeriği ile HeyLove Köpek Mamaları

Yavru, yetişkin veya yaşlı köpeklerde görülen cilt ve deri rahatsızlıkları,  genellikle köpeklerimizi sürekli yıkama merakımızdan meydana geldiğini biliyor muydunuz.  Örnek vermek gerekirse kedilerimiz kendilerini yalayarak sürekli temiz kalabildikleri durumda dahi, onları bizim yıkamamız aşamasında özel bir koruyucu tabakayla kaplı deri; deterjan, sabun yada şampuanın yanlış kullanımı ile bu özelliğini kaybeder. Kedinizin kendine özgü direnci kaybolur  ve ya cildi tahriş olur. Bu nedenle mantar hastalıklarına ve tüy dökülmesine yol açar. Sokak köpeklerinde ise ayak derilerinde görülen benzin, mazot, boya gibi çeşitli kimyasallar ve ya yanma durumunda tahriş olan dokularda deformasyon ve iltihap sıkça rastlanılan cilt hastalıklarıdır. Bu kış günü dışarıda kalan sokak köpekleri için bahçenize bir tabakta olsa köpek maması bırakmayı unutmayın.  Köpekler bu konuda kedilere göre oldukça şanssız hayvanlardır. Cilt ve deri hastalıklarında daha çok ısırma ve tırmık nedeniyle ortaya çıkan yaralanmalar ve baş, çene, çene altı bölgelerinde, ayaklarda ısırmaya bağlı iltihapların oluşması doğaldır.

Sokak hayvanlarını genelde daha çok arka ayaklarıyla kulaklarını kaşırken görürüz. Doğal olarak yapılan kaşınmalar elbette belli başlı nedenlerden de olabilir. Sokak hayvanlarında sık görülen deri hastalıklarından biri de kulak uyuzudur.

kopek-deri-hastalıkları-hangi-marka-mama-kullanılmalı

Köpeğiniz sürekli kaşındığı durumlarda kulak çevresinde yaralar oluşabilir.  Öncelikle uyuz tedavi edildikten sonra kulak ve çevresindeki yaralar iyileştirilmelidir. Aksi takdirde tedavi amacına ulaşamayabilir. Toprakta bulunan pire, kene ve uyuz etkenleri gibi canlılar, kışın genelde kış uykusuna yatarlar. Havaların ısınması durumunda birlikte konakçı olarak yaşayabilecekleri ortamlar arayıp, doğada yaşayan hayvanları bulurlar. Pire ve keneyi teşhis etmek kolaydır. İnsanlara bulaşma olasılığı oldukça fazladır. En belirgin özelliğini kaşıntı deride kalınlaşma ve sedef görüntüsüdür. Uyuz kesinlikle tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Uyuz hastalığının hiçbir aşamasında tedavisi mümkün değil diyerek köpeği uyutma yöntemine başvurulamaz. Uyuz etkeni tespit edilir. Teşhis konursa tedavisi oldukça kolay olmaktadır. Tedavisinin mümkün olmadığı ileri sürülüp hayvanı uyutma yöntemine gitmek tamamen kolaycılıktır. Vicdan sahibi hiç bir insanın bu yola başvurmayacağından eminiz.

Halk arasında köpek tüylerinin kiste neden olduğu kanısı yaygındır. Aslına bakacak olursanız eğer tüyün kendisi kist yapmaz. Tüylerin üzerindeki parazit, yumurta ve proteinleri alerji yapar. Bundan dolayıdır ki kist aşısı yapılmış olan köpeklerden çekinmek yersizdir. Uzun tüylü köpekler yıl boyunca tüy dökerler. Uzun tüylü köpeğe sahip olan hayvan sahibinin hayvanını düzenli şekilde taraması gerekmektedir. Uzun tüylü köpeğin taranıp fırçalanması beslenmesinden çok daha önemlidir.  Fakat bu demek değildir ki köpeğinizin beslenmesine özen göstermeyeceksiniz. Aksine köpeğiniz için en sağlıklı köpek mamasını tercih etmeniz gerekir.  Köpeğiniz ne kadar dengeli ve iyi beslenirse beslensin taranıp fırçalanmadığı zaman huzursuz ve mutsuz olacaktır. Bu da ne kadar iyi beslenirse beslensin köpeğinizin sürekli stresli bir şekilde dolaşarak rahatsız olmasına sebep olacaktır. İşte bu nedenle özellikle uzun tüylü köpeklerin sürekli olarak fırçalanması ve taranması gerekmektedir.  Taramanın vücuda ayrıca üç farklı faydası vardır. Öncelikle hayvanın vücudunda var olan pire ve kenelerin tarağa takılması ile bunların varlığı saptanır. Ayrıca vücuttan atılacak tüylerin tarak ve fırça yardımıyla toplanmasına yardımcı olur. Tüy dipleri ve deriye dolaylı olarak yapılan masajla sinirlerin uyarılması ve daha sağlıklı tüylerin çıkmasına neden olur.

 

Yorum Yap

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>