Köpek pedagojisi uzmanı

Köpek Maması İhracatı

Köpek pedagojisi nedir ? Ne işe yarar ? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Pedagoji uzmanlarımız dostlarımızın yaşamını (yavru, yetişkin, yaşlı) gözetim altına alarak köpeklerimizi yönlendirmeye çalışırlar.

Köpeğinizin sahibine gösterdiği yakınlığı  karşılık ona aynı yakınlığı gösterin, memnun kaldığınız durumlarda ise köpeğinizi köpek maması ile ödüllendirmeniz fayda sağlayacaktır. Köpeğinize ceza vermek de onu ödüllendirme kadar önemlidir. Gerekli durumlarda köpeğinizin hata yapmasına izin vermeli ve onu cezalandırmalısınız.  Köpeğinize  ödül  köpek maması verirken ya da onu cezalandırırken bunu gerçekten hak ettiğine emin olmalısınız.  Bu aşamada köpeğiniz hangi koşulda ceza veya ödül alacağını bilir. Köpeğinize  sürekli ceza verip onu bu şekilde eğitmeyin. Eğer cezayı hak ederse, onu ödül alabileceği davranışları sergilemeye yönlendirin. Böylece köpeğiniz iyi olanı ayırt edebilecektir.

Şayet yavrularımızın  kendi oto kontrolünü sağlayabilmeleri için eğitilmesini istiyorsanız eğitim verecek şahsın iyi bir eğitim almış olması gerekir, bu duruma lütfen dikkat edin. Eğitici arkadaşlar  tüm köpek ırklarına ve cinsiyetine göre çeşitli eğitim yöntemlerinden birini seçerler. Ayrıca verdikleri eğitimde köpek sahibinin kişiliği de rol oynar. Köpekler birkaç günlük olduğu günden itibaren yaşamlarını  devam ettirdikleri güne kadar öğrenmek için hazır bulunurlar. Uzmanlarımız  ise köpeklerin yaklaşık 7. haftasında eğitilmeye başlanmalarının daha verimli olacağını düşünmektedirler. Bu alanda yapılan bazı araştırmalar köpeklerin 6 ve 8. haftaları arasında büyüme aşamasında oldukları belirtilmiştir.  Fiziksel olarak gelişen köpeğe yeterli ilgi gösterildiğinde zekası da o derece gelişecektir,  yavru köpeklere gerçek manada bir eğitim verilmesi mümkün olmayabilir. Bu aşamada verilen eğitimin amacı gelecekte alacağı eğitime hazırlanmak olacaktır. Kapalı mekanlarda hayatını devam ettiren ve dış dünyayla  yakın ilişkiler içerisinde olmayan köpeklerin ise eğitim almış köpeklerle kıyaslanması mümkün değildir.

Evde verilen eğitimlerde köpeklere sürekli olarak söylenilen komutlara uyması gereğini öğretmeye çalışmak asıl yapılması istenilen durum değildir. İstenilen durum köpeğimizin insanların yaşayış biçimine alışması ve öğrenme sınırını aşmasını sağlamaktır. Bu anlamda alınan eğitim köpeğimizin ileride karşısına çıkacak farklı eğitimlerin karşı sağlam duruşunu sağlayacaktır.    Köpeğinize ceza vermek niyeti ile ona sakın vurmayın. Vurarak dostunuzu cezalandırmanız, köpeğinizin şiddeti örnek almasına neden olabilir.  Köpeğinizi cezalandıracağınız zaman bunu onu azarlayarak yapmanız  olumlu sonuçlar almanızı sağlayabilir. Köpeğinizin yapamayacağını düşündüğünüz durumlarda onu zorlamayın. Düşününki köpeğiniz bahçedeki kediyi kovalıyor belkide sizin sözünüzü dinlemez o an. Daha yavru bir köpek olan dostunuz bu gibi durumlarda uyarılara uymayı ancak zamanla öğrenebilir. Ona bunun için zaman verin.

2 yorumlar Köpek pedagojisi uzmanı

 • Kemal T...  says:

  Güzel makale elinize sağlık, Benimde küçük ırk yavru bir köpeğim var ama Köpek Pedagojisi diye bir uzmanlık alanı olduğunu bilmiyodum sayenizde öğrenmiş oldum 😀

  • kopekmamasi  says:

   Yorumunuz için teşekkür ederiz…

   Evet köpeklerimizin eğitimi konusunda yardım alabileceğimiz köpek pedagojisi uzmanlarımız var, zaten ayrıntısı yazımızda da mevcuttur. Köpeğinizin eğitimi yanı sıra, beslenmesi, bakımı, sağlığı gibi birçok konuda makalelerimizin faydalı olacağını düşünüyorum. Lütfen biraz vakit ayırarak diğer yazılarımıza da bir göz atın.

Yorum Yap

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>